Programy
logo

logo

logo

logo
















CompLearn e-Learning
Online
Gości: 4
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon

Teatr Capitol
sebas, wtorek 22 listopada 2016 - 08:00:44 // Komentarze: 0

NajpiÄ?kniejszÄ? rzeczÄ?, jakiej mo??emy do??wiadczyÄ? jest oczarowanie tajemnicÄ?.
Jest to uczucie, kt??re stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi siÄ? dziwiÄ?, nie potrafi doznawaÄ? zachwytu, jest martwy,
niczym zdmuchniÄ?ta ??wieczka.
Albert Einstein

W myśl cytatu Alberta Einsteina uczniowie Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie, jak również zaproszeni do wspólnego wyjazdu uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Zespole Szkół Publicznych w Wołowie doświadczyli właśnie oczarowania wspaniałą grą aktorską, niesamowitą scenografią, przepiękną, graną na żywo muzyką Krzesimira Dębskiego, cudownym śpiewem solo i w duetach, zmieniającą się dynamicznie akcją na scenie, bogatymi strojami, niesamowitą charakteryzacją……. A gdzie mogli spotkać to wszystko na raz? Uczniowie wspólnie uczestniczyli w spektaklu „Trzej Muszkieterowie” wystawianym na podstawie powieści Aleksandra Dumasa na deskach Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu. Uczestniczyli, bo to nie było tylko oglądanie, to było przeżywanie każdej sceny, każdej piosenki, walki szermierczej. I co najbardziej cieszy, już w połowie spektaklu, w czasie krótkiej przerwy wszyscy jednogłośnie oświadczyli, że chcą jeszcze przyjechać do Teatru!
Dlaczego ważne są wyjazdy kulturalne dla uczniów? Szkoła nie ma za zadanie tylko uczyć, ma przede wszystkim na celu kształtowanie młodego człowieka, zabieranie go w „podróż” kultury, sztuki, historii, pokazywanie wzorców i postaw do naśladowanie w każdej dziedzinie życia. Szkoła to wychowywanie we współpracy z rodzicami. I tu należą się podziękowania dla Rodziców za wsparcie pomysłu wyjazdu do Teatru i mimo później pory, bo powrót nastąpił po północy, odbieranie z uśmiechem swoich szczęśliwych pociech.
Więc dlaczego obcowanie ze sztuką to ogromna potrzeba? Ponieważ sztuka sprawia, że codzienna perspektywa dnia pełnego obowiązków zmienia się. Przeżywanie, oglądanie, słuchanie, uwrażliwienie zmysłów może być jedną z wyznawanych wartości i źródłem szczęścia. Pozwala zapomnieć o problemach, na pewno niweluje stres, odpręża, poszerza wyobraźnie, wpływa wszechstronnie na rozwój młodego człowieka. Nawet w fachowej literaturze można przeczytać, że aktywność artystyczna pełni funkcję edukacyjną, ekspresyjną, komunikacyjną, społeczną, diagnostyczną, terapeutyczną i prozdrowotną. A przy okazji jeszcze integracyjną – uczniów wołowskiego gimnazjum i technikum.
Cieszy również fakt, iż Urząd Gminy Wołów jest przychylny młodzieży zgłodniałej artystycznych doznań, a wypowiedziany publicznie pomysł Pana Burmistrza Dariusza Chmury o powstaniu teatru w Wołowie może mieć już na wstępie pierwszyuch fanów i być może chętnych do działania!
Organizator wyjazdu

Izabela Michońska