Programy
logo

logo

logo

logo
















CompLearn e-Learning
Online
Gości: 4
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon
Logistyka miejska w praktyce
sebas, piątek 02 marca 2018 - 23:30:52 // Komentarze: 0

Gdzież najlepiej się uczyć, jak nie w miejscu pracy? I właśnie w dwa bardzo ciekawe miejsca pracy we Wrocławiu udali się w ramach wyjazdu edukacyjno-integracyjnego uczniowie Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie.
A cóż zobaczyli?

Pierwszym miejscem, do którego udali się uczniowie w piękny słoneczny dzień 16 lutego 2018 roku było Wrocławskie Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, czyli serce wrocławskiego ruchu drogowego. Kierownik Centrum, pan Andrzej Dubaniewicz przybliżył uczniom działanie Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu. ITS we Wrocławiu ma na celu zwiększenia efektywności systemu transportowego, ochrony życia uczestników ruchu oraz ochrony zasobów środowiska naturalnego. Do dziś nigdzie nie stworzono rozwiązania, które można porównać do wrocławskiego pod względem wielkości i stopnia zintegrowania, gdzie włączono do systemu sterowania ruchem 159 skrzyżowań. Jak działa ITS? Sygnalizacją steruje komputer, który na bieżąco analizuje sytuację na ulicach, a jest to możliwe dzięki tzw. wideodetektorom, czyli specjalnym kamerom zamontowanym nad jezdniami. Dzięki temu od razu widać, gdzie zaczynają tworzyć się korki, a to z kolei pozwala na takie przestawienie świateł, by jak najbardziej i jak najszybciej je rozładować. W sytuacji, gdzie jest duża ilość aut na jezdni ITS wydłuża cykl, a tam, gdzie jest pusto, maksymalnie go skraca. Cały system składa się jeszcze m.in. z systemów informacyjnych dla kierowców, czyli tablic w różnych punktach miasta informujących o sytuacji na drogach, informacji parkingowej - czyli ile na danym parkingu jest wolnych miejsc, a także z informacji przystankowej w postaci tablic elektronicznych podających realny czas przyjazdu autobusu czy tramwaju. To wszystko jest możliwie dzięki zainstalowanym łącznie 1285 kamerom, z czego 16 kamer jest szybkoobrotowych z funkcją zoom, 516 kamer wideonadzoru, 702 kamery wideodetekcji oraz 51 kamer rozpoznawania tablic rejestracyjnych ARTR oraz 12 czytników Bluetooth wspomagających pomiary. I my mogliśmy to wszystko zobaczyć na własne oczy!
Kolejnym ważnym punktem wyjazdu w ramach poszerzania wiedzy z zakresu logistyki miejskiej było spotkanie w Zakładzie Przetwórstwa i Sortowania Odpadów WPO ALBA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Celem działalności firmy jest ponowne wykorzystanie zużytych produktów i materiałów jako źródła surowców. Jak można przeczytać na stronie firmy, ALBA od samego początku swojej działalności widziała w odpadach więcej niż tylko zbędne, wyrzucone przedmioty i inwestowała w technologie odzyskiwania surowców, a pierwsza powstała w Berlinie firma już w latach 70 ubiegłego wieku wprowadziła selektywną zbiórkę i odzysk szkła, papieru i tektury. Obecnie ALBA Group jest jednym z światowych liderów branży gospodarki odpadami i recyklingu, ochrony środowiska oraz handlu surowcami wtórnymi. We wrocławskim zakładzie kierownik, pan Bodgan Sokulski przedstawił nam wykorzystywane w firmie technologie sortowania i przetwarzania odpadów, a także z pasją opowiadał o działalności firmy podnosząc naszą świadomość ekologiczną. Musimy być świadomi, że zbieramy i segregujemy odpady, aby poddawać je procesom recyklingu, bo dzięki temu część odpadów stanie się surowcem do wytworzenia kolejnych produktów. Wszyscy wspólnie minimalizujmy negatywne skutki rozwoju cywilizacyjnego!
Izabela Michońska