Programy
logo

logo

logo

logo
CompLearn e-Learning
Online
Gości: 2
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 2
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon
Kościuszkowcy wspierają potrzebujących! Warto pomagać!
sebas, czwartek 08 marzec 2018 - 13:25:30 // Komentarze: 0

Uczniowie Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wołowie od wielu lat uczestniczą w organizowanych w szkole różnych akcjach społecznych mających na celu wsparcie potrzebujących i wzrost świadomości młodych ludzi, że nie potrzeba wiele, żeby uszczęśliwić drugiego człowieka.
W szkole organizowane są kilka razy w roku akcje krwiodawstwa, dwukrotnie została zorganizowana akcja Komórkomania, a cały ubiegły rok szkolny uczniowie brali udział w kampanii „Transplantacji drugie życie”, a otrzymany w nagrodę czek o wartości 1.000,00 za ogromne zaangażowanie w zwiększanie świadomości ludzi na temat przeszczepu narządów przekazali dla Magicznej Krainy w Wołowie.
I trzeba sobie zadać pytanie, czy warto angażować się w takie działania? Warto!!! Ponieważ każda kropla krwi zebrana podczas akcji zostanie przekazana chorym dzieciom, dorosłym i być może przyczyni się do uratowania życia. Czy warto rejestrować się w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych? Również warto i trzeba w ten sposób choć zapoczątkować drogę pomocy. Możemy pomyśleć, że przecież prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, ale im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.
Nasz szkolny kolega Janek Pluta jest potwierdzeniem tego, że nawet w stogu siana można znaleźć igłę! Janek zarejestrował się na naszej pierwszej szkolnej akcji „komórkomanii” w kwietniu 2017 roku a teraz ma szansę uratować chorej osobie życie!!! Janek otrzymał już podziękowania od DKMS złożone w imieniu pacjenta i jego rodziny za oddanie krwi do badań „typizacji potwierdzającej” oraz wskaźników chorób zakaźnych i stał się istotną częścią procesu poszukiwania odpowiedniego dawcy dla pacjenta i jego szansą na drugie życie. Trzymajmy kciuki za Janka!
Nasze działania wspierające chorych zostały nagrodzone – 30.01.2018r Dolnośląski Kurator Oświaty i przedstawicielka Fundacji DKMS Agnieszka Wróblewska wręczyli certyfikaty „Szkoły z życiem” szkołom uczestniczącym w I edycji DOLNOŚLĄSKIEJ #KOMÓRKOMANII – akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych szpiku allogenicznego. My również taki Certyfikat otrzymaliśmy!
„Nie ma nic piękniejszego niż wspieranie osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan zdrowia i podarowanie cząstki siebie drugiemu człowiekowi”

DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ KROPLĘ KRWI, KAŻDE PRZEKAZANE OŚWIADCZENIE WOLI I ZA REJESTRACJĘ W BAZIE DKMS !

Izabela Michońska i Ewa Nowak