Programy
logo

logo

logo

logo
CompLearn e-Learning
Online
Gości: 9
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon
Nauczycielskie dokształcanie w Portugalii
sebas, poniedziałek 23 kwietnia 2018 - 11:18:04 // Komentarze: 0

W ramach Programu Erasmus + „Mobilność kadry nauczycielskiej” nauczycielki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie wyjechały w terminie od 7 do 14 kwietnia 2018r do Portugalii, aby w wielokulturowej grupie szkoleniowej zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu mowy ciała, relaksacji w szkole na każdym poziomie nauczania, trudnych zachowań w środowisku szkolnym, zmianie nastawienia uczniów do nauki i polepszeniu relacji nauczyciel – uczeń. W szkoleniu „The power of Body Language and RelaxationTechniques in schoolcontext” uczestniczyli nauczyciele ze Słowenii, Włoch, Niemiec, Czech i oczywiście 2 przedstawicielki Polski. Łącznie grupa liczyła tylko 10 osób, co sprzyjało efektywnemu przeprowadzeniu różnorodnych ćwiczeń na warsztatach, wymianie doświadczeń, a także integracji grupy. Szkolenie zostało zorganizowane przez MEIO Training Center w Alcanede, a uczestnicy zostali zakwaterowani w starym, pięknym domu, w którym jednocześnie odbywały się szkolenia, warsztaty, zabawy integracyjne, wspólne biesiadowanie podczas śniadania, lanchu i obiadu.
Głównym celem prowadzonego w ramach Erasmus + kursu było rozwijanie odpowiednich kompetencji uczestników szkolenia do kierowania uczniów na ścieżkę rozwoju osobistego, ponieważ rozwój osobisty jest kluczową koncepcją w edukacji w dzisiejszym społeczeństwie. Obejmuje specjalną podróż od marzeń i pasji do celów i umiejętności. Dla nas, nauczycieli, istotne jest posiadanie teoretycznej i praktycznej wiedzy na ten temat. Problemy poruszane na kursie dotyczyły właśnie rozwoju osobistego, inteligencji emocjonalnej, inteligencji duchowej, samowiedzy, umiejętności osobistych, umiejętności interpersonalnych, przywództwa, kreatywności, zarządzania przyszłością, metodologii empirycznej, psychologii w edukacji i motywacji.
Kurs prowadzony był w języku angielskim, co znacznie wpłynęło na rozwój kompetencji językowych nauczycieli. W trakcie szkolenia nauczyciele mieli możliwość poznać systemy edukacyjne krajów innych uczestników mobilności, jak również organizacji przyjmującej dzięki wizycie w portugalskiej szkole. Zajęcia podczas kursu były tak intensywne, że nie było chwili na nudę i leniuchowanie. Kurs prowadzony był przede wszystkim metodami aktywnymi, takimi jak warsztaty – zajęcia w grupach, odgrywanie ról, burza mózgów, gry edukacyjne.
Jednym z elementów wyjazdu było poznanie historii, tradycji, kultury i zwyczajów Portugalii. Uczestnicy mieli możliwość zasmakowania tradycyjnych portugalskich potraw oraz wyśmienitych regionalnych deserów. Po intensywnych szkoleniach, odbywały się pouczające wycieczki ukazujące piękno portugalskiej ziemi. Odwiedziliśmy piękne miejsca, takie jak Obidos, Nazare, Lizbonę, Santarem i Fatimę..
Szkolenie zostało zakończone uroczystą kolacją przy muzyce Fado oraz rozdaniem certyfikatów. Czas spędzony w Portugalii na długo pozostanie we wspomnieniach uczestników, a wiedza i umiejętności zdobyte podczas kursu będą wykorzystywane nieustannie. I na pewno tą wiedzą i umiejętnościami już w najbliższym czasie podzielimy się z innymi nauczycielami.

Izabela Michońska
Mariola Fyda