Programy
logo

logo

logo

logo
















CompLearn e-Learning
Online
Gości: 15
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon
Wymiana młodzieży z Buchholz pt. „Zachować pamięć. Wołów 2018”
sebas, wtorek 05 czerwca 2018 - 09:12:28 // Komentarze: 0

Od poniedziałku, 28.05.2018r. gościli u nas w Wołowie uczniowie wraz z opiekunkami z Zintegrowanego Zespołu Szkół w Buchholz. Do południa pierwszego dnia młodzież wypoczywała, ponieważ przyjechała do nas bardzo wcześnie rano. Po południu goście wraz z partnerami polskimi zwiedzili nasze miasto, szukając jednocześnie odpowiedzi do quizu o Wołowie. Właściwy program rozpoczął się dopiero o godzinie 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie grupa polska, którą stanowili uczniowie czterech wołowskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich oraz grupa niemiecka, została powitana przez wiceburmistrza miasta Wołów pana Jacka Włoska oraz wiceprzewodniczącego komisji do spraw współpracy z zagranicą Sejmiku województwa dolnośląskiego pana Jacka Pilawę. Następnie grupy przedstawiły się sobie, by wreszcie obejrzeć film pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie ". We wtorek wyjechaliśmy na wycieczkę do Rogoźnicy, do miejsca pamięci terroru hitlerowskiego - obozu Gross Rosen. Na terenie obozu pracownicy muzeum przeprowadzili 4- godzinny program edukacyjny, który rozpoczął się od oprowadzenia po obiekcie obozu. Następnie obejrzeliśmy film historyczny powstały w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów. Kolejnym etapem był udział w programie edukacyjnym pt. „Egzekucje w KL Gross-Rosen”. Także następne punkty wycieczki wiązały się z kontynuacją tematu. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na wycieczkę do zamku Książ, który był nie tylko majestatyczną siedzibą arystokratycznej rodziny Hochbergów, wartym obejrzenia obiektem historycznym, ale również w jego podziemiach powstawały pracą rąk więźniów filii obozu Gross Rosen liczne betonowe schrony, uznawane za część obronnego Kompleksu „Riese". Noc spędziliśmy w malowniczej agroturystyce "Pajda" - drewnianym domu ulokowanym w wyższej części Sokolca.


W środę kontynuowaliśmy zwiedzanie obiektów wykonanych również przez więźniów obozu koncentracyjnego w Sztolniach w Walimiu. Następnie po zwiedzeniu pięknego średniowiecznego zamku Grodno malowniczo położonego na szczycie Góry Chojna podziwialiśmy tamę na jeziorze Bystrzyckim , której celem jest zapobieganie powodziom nawiedzającym Śląsk. Kamienny mur o długości 220 m i wysokości 44 m jest zaporą tworzącą Jezioro Bystrzyckie i zabytkiem techniki. Spacer po niej zapewnił nam piękny widok na zbiornik oraz dolinę rzeki Bystrzycy w otoczeniu gór. Następnie weszliśmy na Wielką Sowę - najwyższy szczyt w Górach Sowich (1015 m n.p.m.). Stoi tam wieża widokowa, jedna z najpiękniejszych tego typu budowli na Dolnym Śląsku, z której roztacza się wspaniały widok na Śnieżkę oraz Masyw Śnieżnika. Po dniu pełnym wrażeń i odpoczynku spędzonym w cieniu Wielkiej Sowy udaliśmy się do schroniska górskiego „Orzeł”.


W czwartek , w ostatni dzień wycieczki, z samego rana udaliśmy się do Szczawna- Zdrój, by pospacerować po zabytkowym Parku Zdrojowym im. H. Wieniawskiego. Podziwialiśmy elementy małej architektury terenowej takie jak: muszlę koncertową z zapleczem o konstrukcji drewnianej, amfiteatr z półkolistą sceną, drewnianą ośmiokątną altanę, pomnik H. Wieniawskiego, rzeźbę psa z kamienia, fontanny, kaskadę wodną, murki ogrodowe, pochylnie, murki oporowe. Obowiązkowo skosztowaliśmy wodę mineralną oferowaną przez pijalnię. Ostatnim punktem wycieczki był Wrocław. Zobaczyliśmy między innymi rynek, uniwersytet wrocławski, katedrę na Ostrowie Tumskim wrocławski Ratusz, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na moście miłości, by wreszcie w grupach polsko- niemieckich wziąć udział w grze miejskiej po Wrocławiu.
Piątek był dniem na podsumowanie wizyty w obozie Gross Rosen i próbą odpowiedzi na pytanie, jakie nowe doświadczenia zdobyli uczniowie i jakie refleksje wywołał w nich ten wyjazd. Pracując w małych grupach w bibliotece miejskiej , zastanawialiśmy się, co osobiście można zrobić, aby uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości. Uczniowie wykonali prace w formie plakatów, z których sporządzono tymczasową wystawę, stanowiącą dokumentację z pobytu w Polsce. Popołudnie piątkowe spędziliśmy na hali sportowej rozgrywając mecze piłki siatkowej i nożnej.
W ostatni dzień, sobotę, udaliśmy się pod pomnik poświęcony ofiarom terroru hitlerowskiego na Gancarzu, gdzie młodzież złożyła kwiaty, zapaliła znicze i uczciła pamięć poległych minutą ciszy. Sobota była dniem samych wspólnych działań, aż do wieczora, kiedy to zakończył się program i jego uczestnicy musieli się ze sobą rozstać, lecz nie na długo, bo już na początku kolejnego roku szkolonego planowana jest rewizyta w Buchholz.
Program był finansowany przez Burmistrza Gminy Wołów - Dariusza Chmurę - oraz Fundację Współpracy Młodzieży w Poczdamie , a przeprowadzony został przez panie germanistki: Anettę Błaszczyńską- Pukas, Ewę Nowak, Marzannę Koczuk przy pomocy pani Agnieszki Łysoń i pani Doroty Winiarz.

Ewa Nowak- germanistka Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie