Programy
logo

logo

logo

logo
















CompLearn e-Learning
Online
Gości: 5
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon
Uczniowie z Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki na praktyce w Irlandii
sebas, środa 18 stycznia 2017 - 23:26:58 // Komentarze: 0

Celem dzia??a?? Unii Europejskiej jest stworzenie jednolitych standard??w kszta??cenia zawodowego na obszarze jej dzia??ania, dlatego w celu umo??liwienia naszym uczniom odnalezienia siÄ? na europejskim rynku pracy Centrum Kszta??cenia Zawodowego i Ustawicznego bierze udzia?? w projekcie w ramach programu "ERASMUS+: Kszta??cenie i szkolenie zawodowe".
Kształcenie zawodowe za granicą ma za zadanie przygotować uczniów do między innymi życia w warunkach współczesnego świata, do wykonywania pracy zawodowej i do aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy w Polsce oraz w Unii Europejskiej. Młodzież jest także przygotowywana na zmiany zachodzące w otoczeniu gospodarczo-społecznym, takie jak: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców .
Nasi uczniowie będą mieć szansę sprawdzenia się w nowych warunkach uwzględniających konieczność posługiwania się językiem obcym oraz przyjrzeć się nowoczesnym metodom pracy i specjalistycznemu wyposażeniu, który jest stosowany w zakładach. Udział uczniów w praktyce zagranicznej to także szansa na zdobycie nowego doświadczenia, w tym zawodowego, praktyczne sprawdzenie wiedzy nabytej podczas nauki w szkole oraz indywidualnych kompetencji zawodowych w warunkach pracy w zagranicznej firmie.
Celem projektu jest również poznanie obyczajów kulturowych innego kraju, przełamanie panujących stereotypów dotyczących innych narodowości, nabycie kompetencji międzykulturowych takich jak umiejętność pracy w innej kulturze, zwiększenie szans na zatrudnienie oraz uczestnictwo w Europejskim Rynku Pracy, podniesienie kompetencji językowych, wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, w tym branżowym, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, rozwiązywania problemów, kreatywności, podejmowania ryzyka i odpowiedzialności i wreszcie zwiększenie poczucia własnej wartości, jako pełnoprawnych członków Unii Europejskiej.
Partnerem naszego projektu została irlandzka firma "Your International Training ". Jest to prężnie funkcjonująca i rozwijająca się organizacja działająca w dziedzinie rozwoju zawodowego i edukacji. Od 8 lat instytucja ta jest partnerem projektów mobilności dla szkół i uczelni ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz innych państw nie będących jej członkami i realizowała projekty programu "Leonardo da Vinci", a obecnie uczestniczy w programie "ERASMUS+" co oznacza, że doskonale orientuje się w zakresie czynności w celu jak najlepszej realizacji projektu. Nasz partner posiada bogatą sieć kontaktów z przedsiębiorstwami na terenie całej Irlandii co daje rękojmię zapewnienia wysokiego poziomu praktyk naszych uczniów. Atutem „Your International Training” jest również fakt, iż posiada swojego przedstawiciela w Polsce, dzięki czemu możliwe są częste kontakty, spotkania przygotowawcze i rozmowy telefoniczne, aby zapewnić jak najwyższą jakość planowanej mobilności.
Uczestnikami projektu są uczniowie klas trzecich CKZiU technikum w zawodzie: technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk oraz technik pojazdów samochodowych. Praktyki zagraniczne są organizowane w wymiarze 4 tygodni na jedną grupę szkoleniową. Na praktykę zostanie wysłanych 5 grup uczniowskich po 15 osób każda. Łączna liczba osób wyjeżdżających to 75 uczniów. Planowane terminy realizacji praktyk: w 2016/2017r. i 2017/2018r. są następujące:
-pierwsza grupa- (09.01 – 03.02. 2017 r.) - łącznie 15 osób , w tym w zawodzie technik ekonomista 7 uczniów i technik informatyk 8 uczniów
-druga grupa- (06.02 – 04.03 2017 r.) - 15 uczniów w zawodzie technik logistyk
-trzecia grupa- ( 03.07 – 28.07. 2017 r.) - 15 uczniów w zawodzie technik pojazdów samochodowych
- czwarta grupa-(luty 2018r.)- 15 uczniĂłw w zawodzie technik logistyk
- piata grupa -(marzec 2018r.)- 15 uczniĂłw w zawodzie technik informatyk
Projekt realizacji praktyk zawodowych w zagranicznych firmach szkoleniowych jest przedsięwzięciem nowatorskim, ponieważ daje uczniom możliwość nie tylko zdobycia nowych umiejętności praktycznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki organizacyjnej, ale także umożliwi uczestnikom poznanie warunków i wymagań na europejskim rynku pracy. Będzie to dla nich także trening pracy i zachowań wymaganych przez pracodawców: punktualność, zaangażowanie, dokładność wykonywanych czynności, schludność, estetyka itp.
Wyjazd na praktykę zagraniczną i pobyt z dala od miejsca zamieszkania jest również istotnym sprawdzianem mobilności młodych ludzi, co z kolei jest bardzo ważnym kryterium w poszukiwaniu dobrego zatrudnienia zarówno na krajowym, jak i europejskim rynku pracy.
Praktyki zawodowe są w obecnych czasach niezbędnym elementem procesu przygotowania przyszłych absolwentów techników do wykonywania zawodu. Praktyka w Irlandii jest dla uczniów poważną szansą na zdobycie doświadczenia, oswojenia się z innym krajem, kulturą, językiem, stworzy dla nich szansę poznania siebie w nowych warunkach, zaangażuje ich intelektualnie, emocjonalnie, wyzwoli aktywność i zwiększy pewność siebie oraz doda wiary we własne możliwości.
Rozwinięte zostaną także umiejętności niezbędne na studiach i w dorosłym życiu, takie jak praca w zespole, wspólne rozwiązywanie problemów, planowanie, praca pod presją czasu. Poznanie zasad funkcjonowania irlandzkiej firmy ułatwi młodzieży ewentualny start w życiu zawodowym nie tylko na polskim, ale także na europejskim rynku pracy. Zajęcia wynikające z programu praktyk będą odbywać się w języku angielskim. Będzie to niewątpliwie miało wpływ na przełamanie bariery językowej i przyczyni się do polepszenia praktycznej znajomości języka angielskiego, który zostanie dodatkowo wzbogacony o słownictwo fachowe, co będzie dla uczestników atutem w ich integracji na rynku pracy. Udział w projekcie wzbudza ciekawość poznawczą, chęć uczenia się, poznawania kultur i czerpania wiedzy ze spotkań międzykulturowych. Młodzież, która w swoich dokumentach aplikacyjnych zamieszcza informacje o odbytym stażu zagranicznym poprawia swoje szanse na znalezienie pracy.
Ewa Nowak- nauczyciel CKZiU w Wołowie