Programy
logo

logo

logo

logo
















CompLearn e-Learning
Online
Gości: 9
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 5, Najnowszy: zenon
Kościuszkowcy poszerzają horyzonty
sebas, niedziela 17 grudnia 2017 - 22:01:12 // Komentarze: 0

Uczniowie Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wołowie, Piotr Romanowski i Mateusz Michoński, z inicjatywy księdza Wojciecha Buźniaka, wzięli udział w trzydniowej wycieczce edukacyjnej do Belgii. Głównym celem wyjazdu dla grupy uczniów i przedstawicieli dolnośląskich szkół i organizacji było przede wszystkim poznanie zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i spotkanie w Parlamencie z posłem Panem Kazimierzem Ujazdowskim, ale jadąc w tak daleką podróż koniecznie trzeba poznać szerzej kraj, który odwiedzamy.
Uczniowie mogli zobaczyć w Brukseli budynek Izby Reprezentantów - niższej izby parlamentu Belgii, Pałac Królewski, budynek secesyjny z 1899r. będący obecnie siedzibą Muzeum Instrumentów Muzycznych, Ogród Sztuk Pięknych i Grand Place - najwspanialszy plac w Europie, z gotyckim ratuszem z XV wieku, zabytkowymi XVII-wiecznymi kamienicami oraz Domem Króla. Kto jest w Brukseli koniecznie musi zobaczyć znaną na całym świecie Manneken Pis - figurkę siusiającego chłopca z 1619 roku.



Niedziela była wyjątkowym dniem, rozpoczęła się od polskiej mszy świętej w pięknym Brukselskim kościele, a następnie uczestnicy wyjechali zwiedzać inne piękne belgijskie miasta, aby zapoznać się z ich historią i najpiękniejszymi zabytkami. Najpierw udali się do Brugii - najlepiej w Belgii zachowanego średniowiecznego miasteczka, perły renesansu flamandzkiego, a następnie do Anwerpii - jednego z trzech największych portów Europy, miasta Rubensa i van Dycka, inaczej nazywanego diamentową stolicą Europy, miasta żydowskich złotników i szlifierzy diamentów, jedynego miejsca na starym kontynencie, gdzie w jidisz rozmawia się w domu i na ulicy, w szkole i w sklepie, bowiem w Antwerpii jest największe w Europie skupisko ortodoksyjnych Żydów.
W ostatnim dniu pobytu uczniowie zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego, rozmawiali z przedstawicielami biura poselskiego i z posłem Panem Kazimierzem Ujazdowskim, poznali zasady funkcjonowania PE, szczegóły pracy osób zatrudnionych w Europarlamencie.
Zmęczeni fizycznie mnogością atrakcji na kilkudniowym wyjeździe, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do Polski, utwierdzając się w przekonaniu, że świat nie ma granic, kiedy zna się języki obce, co można potwierdzić sentencją Ludwiga Wittgensteina “Granice mojego języka są granicami mojego świata.”